Küçük Parça Üretiminde Kesici Takım Seçimi

Endüstriyel üretimde seri imalatta birçok faklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunların en çok kullanılan yöntemleri ise delik delme, kanal açma, pah kırma, alın tornalama, frezeleme, helisel enterpolasyon, slot açma ve dişli açma gibi birbirinden farklı birçok tornalama ve frezeleme işlemi yapılmaktadır. Her bir işlemin kendine özgü farklı özellikleri bulunmaktadır. Tsugami CNC Kayar Otomat makinalarında üretime başlamadan önce kesici takım seçimi yaparken, iş parçası üzerinde yapılacak olan işlemlerin özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. CNC Kayar Otomat makinalarında üretim yapılırken yüksek hassasiyet ve sürdürülebilirlik göz önüne alınarak, kesici takım seçimi buna göre yapılmalıdır. CNC Kayar Otomatlarda yüksek pozitif kenarlı uç formu ve talaş kırıcı formlara sahip olması kesme ilerlemesinden talaş tahliyesine, iyi yüzey kalitelisinden, işlem süresinin düşük olmasına katkı sağlamaktadır.

Yüksek hassasiyet ve sürdürülebilir çalışma prensiplerinin oluşumunda CNC Kayar Otomat makinası ile uyumlu olması gereken önemli parametrelerden birisi olan kesici uçtur. CNC Kayar Otomatlarda işlenen malzemeler çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Değişken üretim sürecinde farklı özelliklere sahip malzemelerin işlenmesi üretim sürecinin bir parçası olmakla birlikte kimi malzemelerde yüksek rijitliğe sahipken, kimisi çok daha az sertlik gösterebilir. Kimi malzemelerin ısıl direnci çok yüksekken, kimilerinin çok az olabilir. Talaşlı imalat sürecinde TSUGAMI CNC Kayar Otomat makinalarında Tornalama, Frezeleme, Simültane işleme operasyonları yapılabilmektedir. Aynı anda farklı stratejinin uyumlu çalışmasını sağlayan bu eşsiz hassasiyetli makinalar TSUGAMI CNC Kayar Otomatları ile artık çok daha kolay ve basit. TSUGAMI tarafından geliştirilen Oscillation Cutting özelliği (talaş kırıcı) fonksiyonu ile yüksek kesme ilerlemelerine ve uzayan talaşların kırılmasında kesici takım ile performanslı çalışma mümkündür.

Kesici uçlar ile yüksek kesme ilerlemelerine çıkıldığında ters orantı olarak hassas yüzey kaliteleri elde etmekte güçlük çekilmektedir. Gelişen kesici takım teknolojisi ile birlikte artık yüksek kesme hızlarına doğru orantılı olarak yüzey kaliteleri elde etmek WIPER (silicili) formları ile mümkün. Standart kesme değerlerinde gelişmiş yüzey kalitesi veya daha yüksek ilerleme hızlarında aynı yüzey kalitesini elde etmek için silici geometri kullanımı tercih edilebilir. Wiper formlu uç ile standart uç arasındaki yüzey kalitesi mevcut ilerleme kullanıldığında değişkenlik göstermekle beraber %50 ile %75’lik bir artış sağlanması mümkün olmaktadır. Sürdürebilir hassasiyet ve yüksek performans elde etmek için kesici takım seçimi çok önemli bir parametredir.