TSUGAMI BW209ZE-I CNC Kayar Otomat Kabiliyetleri

Bu yazımızda Tsugami BW209 Z  model makinamız özelinde kayar otomat tezgahlarının bazı kabiliyetlerine değineceğiz. Bu kabiliyetleri çok derine inmeden sektörel bazda bazı parçalar üzerinde yarattığı zaman tasarrufuna değinerek inceleyeceğiz.

Kayar otomat tezgahları kabiliyet olarak hem tornalama hem de frezeleme kabiliyetlerine sahip makinalardır. Açılı delik prosesleri , simultane çalışmayı gerektiren açılı frezeleme vb. prosesleri , eksantrik tornalama prosesleri , kaba ve finish tornalamanın aynı anda yapılmasını gerektiren prosesler , tornalama yaparken aynı anda delik delinmesi gereken bir çok işleme tekniği kayar otomat makinalarının kabiliyetleri arasındadır. Burada önemli olan işe göre uygun makine seçimi ve makinaların kabiliyetlerini tam manası ile kullanabilmektir.

Şimdi BW209Z modelimiz üzerinde kayar otomat kabiliyetlerini inceleyelim. Aşağıda videosunu paylaştığımız BW209 modelimiz bir çok kayar otomat becerisini bir arada görebileceğimiz bir makine. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Ana fenermilinde çalışan X1 ve X3 eksenleri üzerinde bulunan tornalama takımları sayesinde kaba ve finish tornalamayı aynı anda yapabilirsiniz. Uzun parçaların tornalanmasında da bu özellik çoğu zaman olmazsa olmazlardan oluyor. Otomotiv ve Medikal El Aletleri vb. sektörlerinde bu özelliğin sağlayacağı zaman tasarrufu ile üretim verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Yine Ana fenermili üzerindeki X1 ve X3 eksenleri üzerinde karşılıklı bir şekilde bulunan canlı takımlarımız sayesinde parça üzerinde bulunan paralel frezeleme ve delik işlerinizi aynı anda yaparak işleme zamanını bu prosesde yarı yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin silindirik bir malzeme üzerinde altı köşe açmanız gerekirse bu karşılıklı canlı takımlar sayesinde aynı anda 2 adet köşeyi açabileceğiniz için yine bu prosesde zamanıyarıya düşürebilirsiniz.

Yine X1 ve Z3 eksenlerini birlikte kullanarak tornalama yaparken aynı anda merkezdeki delik operasyonunu da aynı anda yapabilirsiniz . Bu da yine saniyelerin dahi önemli olduğu adetli kayar otomat işlerimizde çok istenen bir özelliktir. Aşağıdaki medikal sektöründe çok fazla karşımıza çıkan tulip parçası üzerinde bu son iki maddede bahsettiğimiz iki özelliğin avantajlarını görebiliriz.

İlk çap tornalama prosesi (X1)esnasında merkezde bulunan deliği delerek (Z3)  kazandığımız zaman,

Çap üzerinde paralel bir şekilde bulunan frezeleme ve delik operasyonlarında kazandığımız zamanlar ile parçanın işlenme zamanını hemen hemen yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Yine X1 ve X3 eksenlerimizin bağımsız hareketi sayesinde bir sonraki takımı işlem yapacağı noktada hazır bir şekilde bekleterek takım geçişlerinde kaybedilen zamanın önüne geçebilirsiniz.

Şimdi de karşı aynada bulunan ve diğer bir çok makinamızda olduğu gibi Tsugami markasının en çok tercih sebeplerinden birisi olan Y2 ekseni bu modelimizde de mevcut. Karşı aynaya bıraktığımız frezeleme , kanal , testere kullanmamızı gerektiren operasyonlarda Y2 ekseni adeta ikinci bir makinenin yapabileceği katkıyı sizlere sunuyor.

 

Artık dünya ile rekabet etmeye çalıştığımız bu günlerde işlerimize en uygun makinaları seçip birim zamanda en yüksek verimliliği almak zorundayız. BW209ZE-I modelimiz en kabiliyetli kayar otomatlardan birisi. Bir sonraki yazımızda ise yine çok fazla tanınmayan kayar otomat çözümlerimizden  olan B0203 ve B0204 modellerimizin işlerinizde sağlayacağı verimlilik artışı üzerinde duracağız.